top of page
Czy do Liceum Służb Mundurowych wymagane są testy sprawności fizycznej?

Nie. Do Liceum Służb Mundurowych przyjmowane są osoby na podstawie oświadczenia rodziców i lekarza medycyny szkolnej o dobrym stanie zdrowia.

 

Czy Liceum Służb Mundurowych kształci tylko przyszłych żołnierzy?

Nie. Jest to klasa wieloprofilowa, której główne zadnie to przygotowanie kadetów do egzaminów i testów do wszystkich rodzajów służb mundurowych.

 

Czy w Liceum Służb Mundurowych wymagane są mundury?

Nie. Wbrew nazwie mundury nie są obowiązkowe. Zachęcamy jednak uczniów do zakupu i noszenia mundurów. Kształtujemy w ten sposób pewne postawy i nawyki związane ze służbami mundurowymi. Dla osób, które nie chcą nosić mundurów zorganizowany jest specjalny pluton w ramach klasy, który nie używa umundurowania.

 

Kto płaci za mundury i czyją są własnością?

Standardem w Liceach Mundurowych jest to, że za mundury płacą uczniowie i są one ich własnością. Szkoła może wspomóc finansowo dwie do czterech osób w klasie, które mają trudną sytuację materialną. Szkoła pomaga też odsprzedać mundur po zakończeniu edukacji.

 

Gdzie kupić mundur i ile to kosztuje?

Standardowy mundur Wojska Polskiego można kupić poprzez firmy, z którymi szkoła współpracuje w tym zakresie. Koszt munduru bez kurtki zimowej to ok. 300 – 400 zł (komplet zawiera bluzę, spodnie, buty, pas i beret). Koszt kurtki zimowej to ok. 120 zł. Można też kupować mundur na „własną rękę” od znajomych bądź poprzez aukcje internetowe.

 

Czy można nosić inne wzory mundurów niż Wojska Polskiego?

Podstawowym modelem munduru używanego w naszym Liceum jest mundur polowy Wojska Polskiego o wzorze maskowania MON-93. Jednak po uzgodnieniu z dyrekcją szkoły część klasy (minimum 5 osób w klasie) może nosić mundury inne niż reszta klasy.

 

Czy posiadanie i noszenie mundurów przez kadetów Liceum Służb Mundurowych jest legalne?

Tak. Ponieważ mundury kadetów naszego Liceum są pozbawione cech wojskowych i posiadają wyraźne oznaczenia (plakietki) informujące, że osoba ubrana w ten mundur nie jest funkcjonariuszem ani żołnierzem.

 

Czy kadeci muszą chodzić codziennie do szkoły w mundurze?

Można oczywiście chodzić w mundurze przez pięć dni w tygodniu ale nie jest to obowiązek. Wyznaczone są obowiązkowe dwa dni mundurowe dla osób, które posiadają mundury. Jednym dniem jest dzień, w którym odbywa się lekcja wychowawcza, a drugim dzień, w którym przypada przedmiot „edukacja dla bezpieczeństwa” lub „edukacja służb mundurowych”. Dodatkowo każda klasa Liceum Służb Mundurowych posiada swoją indywidualną szatnię mundurową, tak że mundur można przechowywać w szkole i nie ma potrzeby używania go w drodze do i ze szkoły.

 

Czy kadeci uczestniczą w zajęciach zagrażających ich zdrowiu?

Tak, ale tylko za zgodą rodziców i własną oraz po uprzednim poinformowaniu o rodzaju niebezpieczeństwa. Praktyka wskazuje, że zajęcia prowadzone są w taki sposób, iż dotychczas nie odnotowano żadnych, nawet najmniejszych, wypadków z udziałem kadetów. Odmowa udziału w takich zajęciach nie podlega żadnej karze ani innym negatywnym konsekwencjom. SĄ TO ZATEM ZAJĘCIA DOBROWOLNE.

 

Czy opiekunowie klas mundurowych mają kwalifikacje związane ze służbami mundurowymi?

Tak. Stałą opiekę sprawują tu panowie: podporucznik rez. mgr Piotr Łojko (absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Oficerskiej im. gen. Józefa Bema w Toruniu) oraz licencjonowany instruktor strzelectwa mgr Maciej Cieślak. Obaj panowie posiadają także cywilne kwalifikacje nauczycielskie (pedagogiczne) poświadczone dyplomem pięcioletnich studiów magisterskich na kierunkach: Piotr Łojko – historia; Maciej Cieślak – wychowanie fizyczne i podyplomowo przysposobienie obronne (edukacja dla bezpieczeństwa).

 

Czy nauka w Liceum Służb Mundurowych wiąże się z dodatkowymi punktami i przywilejami podczas egzaminów do wojska, policji itp.?

Niestety nie. Wiele szkół kłamie na ten temat, twierdząc, że ich absolwenci będą mieć jakieś „punkty”. Jednak zgodnie ze stanem prawnym żadna szkoła mundurowa w Polsce nie może i nie daje dodatkowych punktów związanych z przyjęciem do służb mundurowych. JEŚLI KTOŚ TWIERDZI INACZEJ, ŁAMIE PRAWO I JEST ZWYKŁYM OSZUSTEM ORAZ NACIĄGACZEM. Kończąc nasze Liceum otrzymasz natomiast specjalny list polecający oraz dodatkowe zaświadczenie o posiadanych umiejętnościach, cechach charakteru i przydatności do służby, które możesz przedstawić podczas rekrutacji do służb.

Liczba wyświetleń: 40 312

Wykonanie: Joanna Pączka

bottom of page